záchranná mise
letecká nehoda
„Mayday! CA123 Mayday! Musíme nouzově přistát.
Mayday! CA123 Mayday! Letadlo nelze... motor ... poloha...“
Řízení letového provozu zachytilo nouzového volání letu CA123 směřujícího z Madridu zpět do České republiky. Na palubě letadla se vrací několikačlenný vědecký tým ČVUT, který na konferenci v Madridu oznámil převratné objevy v oblasti uchování energie a nízko příkonové datové komunikace. Na palubě se nacházejí i cenné vzorky.
Poslední známou polohu se nepodařilo získat v kompletním tvaru. Zachyceny byly pouze části souřadnic „N49.356..., E14.263...“. Vlivem sluneční erupce došlo k rozsáhlým problémům s dodávkami energie a omezení činnosti běžných elektronických zařízení. Nad oblastí panují nepříznivé podmínky, které neumožňují bezpečný let průzkumných letadel, vrtulníků, ani družicový průzkum. Vytipovaná oblast havárie je rozhlehlá a je potřeba sestavit a rozšířit záchranné týmy.
Cíle mise: lokalizace trosek a záchrana přeživších
Aktuálně
Trosky lokalizovány, přeživší nalezen !!!
Povedlo se, záchranáři nalezli trosky havarovaného letadla a zachránili našeho docenta :-).
Oblast Temešvár u Písku
Fotografie základního tábora
Vzhledem k přírodnímu terénu se bude potřeba vypořádat s nepřiznívými okolnostmi. V místě není zdroj elektrické energie ani funkční internetové připojení.
Pro záchrané týmy bude zajištěna doprava do oblasti, strava a stanové ubytování.
Úterý 6. 8. 2019
Briefing v plném proudu
Záchranáři získávají nezbytné informace a jsou obeznámeni o aktuálním stavu věcí. Zjistili, že někde v okolí jsou 3 černé skříňky z havarovaného letadla, které ukrývají informaci pro radiovou lokalizaci přeživších. Zjistili, že kromě samotného zajištění provozu tábora budou muset zajistit i dostatek elektrické energie pro přístroje, které budou obsluhovat nebo si sami vyrobí. Nyní mají poslední možnost být na internetu a zjistit si co nejvíce informací o svých úkolech a jejich řešení.
Přípravy vrcholí
Poslední dočerpání energie v Technické menze ČVUT a rychle pro materiál. Byl to první velký zážitek na FEL :-).
Příprava materiálu
Záchranáři se přesunuli do krytu civilní obrany, kde je čeká nelehký úkol. Musejí si v čase 2 hodin vybrat vše potřebné pro misi. Prvotní nejisté kroky a zmatené balení/vybalování vedlo ke zvolení vedoucího akce a utvoření týmů s jasně danou kompetencí. Potom už šlo vše snáze a povedlo se identifikovat vše potřebné. Dokonce se stihlo nasbírat trochu energie z jádra než se kompletně přejde na obnovitelné zdroje.
Poslední chvíle před odjezdem
Autobus je sice menší, ale díky tomu se nebudou brát zbytečnosti. Vše je zabaleno a vejdeme se!!!
Rekreační středisko FEL - Stanový tábor Červená
Dorazili jsme na místo. Ještě 500 m a jsme tam. Naštěstí dorazilo pomocné vozidlo, tak se do tábora tahala jen osobní výbava. Veškerá technika byla odvezena. Mírné ulehčení situace bylo přivítáno velmi kladně :-). Musela se navozit voda, postavit bastlírna, jídelna, odpočívárna.
Práce začíná
Nadšení nepolevuje a oproti původnímu plánu, odpočinku, se začíná aktivně pracovat. Rozdělají se všechny dílčí úkoly (zajištění energie, identifikace a lokalizace černých skříněk, stavba přijímačů radiolokátorů trosek). Junioři nezahálejí a po vzoru svých starších kolegů se také pouštějí do práce. Bastlí se až do tmy.
Máš hlad a žízeň?
Máš-li hlad, udělej si rošt. Průprava na pletení cívek v praxi:-). Máš-li žízeň, zajeď si pro nápoj.
Elektrárna po východu slunce pojede!
Sice skoro tma, ale záchranáři se nevzdávají. Statečně rozmisťují solární panely a instalují měniče a baterie. Někdy trochu krkolomnější instalace, ale funkční a bezpečná. Prostě záchranná mise.
Středa 7. 8. 2019
Ráno začíná pořádnou snídaní
Jídlo bylo opravdu dobré a výživné. Komplexní příprava na těžký den. Ranní snídaně je také nejlepší čas pro první z řady diskuzí.
Přípravy záchranářů pokračují
Záchranný tým pracuje na plný výkon a pokračuje v přípravě techniky.
Bezdrátový přenos, cesta do pekel?
Záchranáři si vyzkoušeli i komunikaci "po drátě" starými vojenskými telefony TP 25, pro které si museli vyrobit baterie.
Záchranné mise si všímají média
Na záchranáře se přijel podívat také reportér z Českého rozhlasu Plus.
Lokalizace černých skříněk začíná
Záchranáři se snaží dešifrovat signál z černých skříněk havarovaného letadla. Našli komunikaci využívající technologii LoRaWAN. Dešifrovali odesílaná data a získali údaje o pozici černých skříněk. Nyní už jen běžná práce s mapou a hurá do terénu. Ze základny je vidět jen jedna černá skříňka. Pro zbylé 2 se musí vypravit do okolí, nejlépe na nějaké vyvýšené místo. Začíná pršet, takže je nutné si pospíšit. Technické komplikace, nefunkční spojení s LoRaWAN bránou, znemožňují lokalizovat další skříňky.
První černá skříňka nalezena!
Odhodlání záchranářů je vysoké, a i přes nepřízeň počasí a stávkující techniku se vypravují pro první černou skříňku. Černá skříňka je nalezena poblíž základny (na obrázku označena číslem 5).
Čtvrtek 8. 8. 2019
Je třeba nabrat energii na finále záchranné mise
Tento den je ve znamení lokalizace černých skříněk a nalezení trosek havarovaného letadla. Záchranáři musejí dostat pořádnou snídani a pořádný proviant na celý den. Pokud uspějí, bude je čekat pořádná večeře.
Záchranný tým vymýšlí vhodnou strategii pro dnešní den
Práce s mapou, ověření funkčnosti komunikace, kontrola baterií. Kdopak zapomněl dát notebooky nabíjet?
Rychlá pomoc z Prahy
Menší problémy se sestavením přijímačů pro lokalizaci trosek vedly k povolání expertů z Prahy. Experti se nechtěli spoléhat na vybavení tábora a přivezli si celou laboratoř. Svými přístroji a hlavně nenažranou pájkou zamávali s energetickou bilanci základny :-). Každopádně nenalezli žádnou zásadní chybu v sestavení, jen provedli naladění přijímačů a mohlo se pokračovat dále.
Lokalizace a vyzvednutí dalších černých skříněk
Díky zachycení a dekódování signálů dalších dvou černý skříněk se povedlo rozluštit frekvenci a kód, který vysílá radiomaják trosek.
Lokalizace trosek a přeživších
Frekvence i kód radiomajáku jsou známy, může se vyrazit do terénu. Nyní už jen zaměřit zdroj vysílání a hurá za ním.
Druhý signál?
Lokalizace není tak jednoduchá. Přijímač ukazuje signál ve dvou směrech a k tomu je na pozadí slyšet ještě další signál. Co s tím? Vyzkouší se cesta nejmenšího odporu, "Půjdeme za tím, který ukazuje do hospody" :-). Směr byl sice špatný, ale místo trosek byl odhalen zdroj falešného signálu - LEV.
MISE SPLNĚNA!
Po úspěšném odhalení falešného signálu nabrala lokalizace rychlejší spád a záchranářům se úspěšně podařilo lokalizovat trosky a nalezli jednoho přeživšího. Tomu museli poskytnou první pomoc a ošetřit ho. Vše zvládli na výbornou.
Zhodnocení
Za svůj výkon byli záchranáři vyznamenáni certifikátem o absolvování kempu a mohli se zařadit po boku svých instruktorů.
Oslava vítězství
Kromě formálního zakončení mise byl záchranářský tým odměněn pečeným kuřetem a zlatavým mokem. Za pořadatelé doufáme, že se jim akce líbila a zúčastní se některých z dalších akcí pořádaných naši fakultou.
Akce je určena pro zájemce o praktické využití elektroniky, informačních a komunikačních technologií a je určena pro studenty a studentky středních škol a gymnázií starších 18 let i jejich kolegy z prvního ročníku VŠ. Program akce se skládá ze „záchranné mise“, večerních diskusí u ohně s odborníky na aktuální témata (např. kam se řítí naše civilizace, blackout, svět po vypnutí internetu).
Akce je omezena na maximální počet 20 účastníků. Členy tymů bude vybírat odborná porota pořadatele.
Účastník akce uhradí zápisné ve výši 300 Kč (samotná přihláška není zpoplatněna).
Z průběhu akce bude tvořen audiovizuální záznam. Průběh akce bude zveřejňován na sociálních sítích (např. Facebook, YouTube) a těchto stránkách. Účastníci se zúčastní akce na vlastní nebezpečí.
kontakt
Pořadatelem akce je ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická se sídlem Technická 2, Praha 6.
Máte-li dotaz, můžete nám napsat na e-mail: .